Srpska narodna partija

ИНТЕРВЈУ ЗА ДНЕВНИ ЛИСТ ,,НОВОСТИ“ МИНИСТРА ДР НЕНАДА ПОПОВИЋА ЗАДУЖЕНОГ ЗА МЕЂУНАРОДНУ ЕКОНОМСКУ САРАДЊУ

РЕПУБЛИКУ СРПСКУ НЕ МОГУ ДА СЛОМЕ

Наратив о српској кривици за рат и хегемонизму траје и трајаће

,,Ако се вратимо у прошлост, сви спољни концепти стварања Југославије, било комунистички, било англосаксонски, почивали су на премиси да јака Југославија није могућа без слабе Србије. Та два концепта, уједињена током комунистичког периода, довела су Србију на руб пропасти. Када је донета одлука од стране оних који су такву Југославију створили да је њена улога завршена и треба да се разбије, логично је било да они који нису желели да виде јаку Србију ни изван ње. Наратив о српској кривици за рат, хегемонизму и опасности за мир на Балкану креиран почетком деведесетих година, већ је постојао у прошлости, траје и трајаће. Јер Србија је најстарија и најслободарскија држава региона, са хиљадугодишњом државотворношћу, националном свешћу и снажном вољом за независношћу. То је политика наших предака коју данас посвећено и храбро наставља да води председник Вучић.“

Ово за ,,Новости“ каже министар задужен за област међународне економске сарадње и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству, др Ненад Поповић, одговарајући на питање – како оцењује да се три деценије после ратова на простору бивше Југославије и даље користи мантра да су Срби лоши момци:

– Остале новостворене државе и нације на овом простору увек су биле само оруђе и у функцији интереса оних страних сила које су вековима желеле слабу Србију, само да би могле у борби са Србима да се, пре свега, идентитетски одреде и дефинишу ко су уопште.

Путин не би дао да нас нападну

* Сматрате ли да би Русија данас поступила другачије него 1999. године?

– Несумњиво би се данашња Русија поставила другачије према бомбардовању Србије. Деведесете године су сложен период када је Русија, после распада СССР, још тражила идентитет, пролазила кроз тежак и болан транзициони период, са нејасним националним циљевима и огромним заблудама и илузијама у погледу намера Запада. Путинова Русија тачно зна шта жели, и кроз обновљену духовну, националну и економску снагу, потпуно је дефинисала националне циљеве. Она је јасно сагледала своје место у свету, али и намере других према њој. Путин, који је истински пријатељ Срба, не би дозволио да уопште дође до разарања и агресије НАТО.

* Србија покушава да буде неутрална у сукобу Русије и Украјине. Ипак, чини се да је Запад на позицијама – ко није са нама, тај је против нас. Колико нас тренутно ,,кошта“ наша принципијелност?

– Онолико колико је коштала слободарска политика наше претке у сложеним светским приликама. Ми смо се на почетку кризе у Украјини поставили крајње принципијелно, кроз одлуке нашег Савета за националну безбедност. Једна страна у том сукобу – Запад, не жели да толерише на европском простору, који сматра својим, ниједну земљу која би по овом питању имала независан став у складу са својим националним интересима. Међутим, ми не бисмо били више Срби, нити би данас ова Србија била Србија коју су створили Немања, Стефан, Свети Сава,  Карађорђе и Милош уколико не би мислила својом српском главом, и уколико би јој други диктирали који су то српски интереси и ко су српски савезници и пријатељи.

* Како је напада на Украјину агресија, а напад на СРЈ хуманитарна акција?

– То је класичан пример дуплих стандарда који постоје у светској политици. Те 1999. године практично је срушен међународни поредак, јер је једна слободна земља брутално нападнута од стране НАТО, без сагласности СБ УН. У охолој моћи, мислили су да ће та агресија, којој је циљ био одвајање Косова, бити третирана као јединствен случај, и да ће се тако моћи понашати и у неким наредним ситуацијама када одлуче да нападну неку суверену земљу. Међутим, оваквим бруталним рушењем међународног права, на примеру Србије, створен је преседан. А пошто они не желе да прихвате такво тумачење догађаја из 1999. онда је на делу објашњење чињеница са становишта појединих интереса, јер међународно право у пракси више не функционише. Када је у питању њихов интерес,  онда њихова агресија није агресија, већ хуманитарна интервенција, а сепаратизам Албанаца који је последица њихове агресије на Србију, није сепаратизам, већ право на самоопредељење.

У Русији високо цене то што им Србија није увела санкције

* Да ли Москва довољно цени жртву Београда коју подносимо због пријатељства са Русијом?

– У свим сусретима са високим званичницима Русије увек сам чуо само речи уважавања према Србији и председнику Вучићу. Русија високо цени чињеницу да смо једина земља у Европи која јој није увела санкције. Кремљ је у потпуности свестан ситуације у којој се Србија налази и какве притиске трпи пре свега због своје одлуке да буде самостална и да води политику у интересу њених грађана. У том смислу су потпуно бесмислени и лажни наводи о тобожњем незадовољству у Москви позицијом Србије. А још је бесмисленије да председник Путин не жели да разговара са председником Вучићем.

* Мислите ли да ће Република Српска успети да се очува у облику који јој је дао ,,Дејтон“?

– Република Српска је створена чврстом и непоколебљивом вољом српског народа да опстане на том простору, да ту живи слободно и безбедно, са правом да изражава припадност недељивој српској нацији и нашој православној вери и култури. Такву снажну народну вољу, да има своју РС, нико никада не може сломити. Значај РС за читав српски народ посебно је дошао до изражаја на Свесрпском сабору у Београду.

 

Опције за дељење поста